ЗДО "Сонечко" с.Малинськ
Малинської сільської ради Рівненської області

Аналіз роботи за минулий рік

Заклад дошкільної освіти ясла-садок «Сонечко» с.Малинськ розміщений за адресою с.Малинськ вул.Центральна, 54

              ЗДО знаходиться у віддані відділу освіти   Малинської сільської ради, відкритий 15 червня 1970р.

В закладі дошкільної освіти працює три групи, з них дві садкових, одна ясельна. Через відсутність приміщення охоплено дошкільною освітою 60%  дітей.

За списком, станом на 01.08.2020року у ЗДО нараховується 68 дітей. Режим роботи – 10,5 годин (з 8.00 до 18.30). Мовний режим – українська мова, робочий тиждень – 5 днів.

Заклад забезпечений педпрацівниками на 100%, з них мають вищу освіту – 6 чол., с/спец – 2 чол., 3 вихователям присвоєно  кваліфікаційну категорію «спеціаліст вищої категорії», 1 – «спеціаліст І категорії»,  2 – «спеціаліст ІІ категорії»,   2 – «спеціаліст».

Заклад дошкільної освіти ясла-садок «Сонечко» с.Малинськ в своїй роботі керується Законами України «Про освіту», «Про дошкільну освіту», «Положенням про дошкільну освіту», інструктивними листами Міністерства освіти та науки України.

                   Виходячи з Інструктивно-методичних рекомендацій МОН від 02.07.2020 № 1/9-419 «Щодо організації діяльності закладів освіти, що забезпечують здобуття дошкільної освіти у 2020/2021 навчальному році»,  вимог Базового компоненту дошкільної освіти, відповідно програми розвитку дітей дошкільного віку «Українське дошкілля» та з метою  підвищення якості дошкільної освіти, забезпечення її сталого інноваційного розвитку  педагогічний колектив  закладу  спрямовував свою  діяльність на формування різнобічно розвиненої, духовно багатої, оптимістично та патріотично налаштованої особистості, починаючи з перших років життя дитини і  завершуючи її вступом до школи. При цьому належна увага приділялась таким пріоритетним напрямам освітньої роботи:

  •  створення належних умов для отримання дітьми дошкільної освіти;
  •  забезпечення дієвості особистісно орієнтованої освітньої системи;
  •  реалізація принципів демократизації, гуманізації та індивідуалізації,  інтегративності педагогічного процесу в закладі  дошкільної  освіти.

    Відповідно до листа Міністерства освіти і науки України від 07.05.2007р № 1/9 -263 «Про організацію обліку дітей дошкільного віку» та наказу по  закладу від 05.08.2021р. №55 «Про організацію  обліку дітей дошкільного віку» проведено облік дітей від 0 до 6 років, які мешкають у мікрорайоні  закладу дошкільної освіти.  Адміністрація проводила протягом року певну роботу щодо охоплення дітей дошкільною освітою:

- до 10.08 була створена робоча група з обліку дітей.

-  з 10.08  по  15.08 проводився облік дітей закріпленого мікрорайону та      складались персоніфіковані списки дітей дошкільного віку відповідно до затвердженого зразка.

     Організовано електронну реєстрацію дітей для вступу до закладу дошкільної освіти.

У відповідності до наказу МОЗ України і МОН України «Про вдосконалення організації медичного обслуговування дітей у дошкільному навчальному закладі» № 432/496 від 30.08.05р. проводилась робота з організації і проведення медичних оглядів, профілактичних та лікувально-оздоровчих заходів.

План роботи медичного працівника включав розділи:

•     організаційна робота;

•     лікувально-профілактична робота;

•     протиепідемічна робота;

•     санітарно-гігієнічна робота;

                Медичне обслуговування в ЗДО включало проведення обов'язкових медичних оглядів та оглядів перед профілактичним щепленням, надання в разі потреби невідкладної швидкої індивідуальної профілактичної допомоги і організація госпіталізації у разі наявності показань.

Зміст протиепідемічної роботи направлено на:

• контроль за санітарно-гігієнічним та дезінфекційним  режимом згідно з інструкцією. Постійний контроль за зберіганням та використанням дезінфекційних і миючих засобів, (постійно)

•   складання плану профілактичних щеплень на рік. (грудень)

•   проведення протиепідемічних та загартувальних заходів щодо боротьби з грипом та з іншими респіраторними захворюваннями. (постійно)

•   контроль по групах за ранковим прийманням дітей . (постійно)

• суворий   контроль   за   строками   проходження   персоналом медогляду. (постійно)

•   на час карантину, контроль за дотриманням ізоляції груп у приміщенні та на ігрових майданчиках. (постійно)

• навчання технічного персоналу методиці проведення хлорного режиму. (постійно)

Організація роботи закладу та організація оздоровлення дітей в дошкільному закладі в літній період проводилась у відповідності до рекомендації по проведенню літньої оздоровчої роботи з дітьми в дошкільних закладах; Інструктивного листа Міністерства освіти України про оздоровлення влітку та у відповідності до плану роботи на оздоровчий період, який  обговорюється та схвалюється педагогічною радою в травні місяці.

План роботи педагогічного колективу в літній період направлений на виконання оздоровчих та освітніх завдань, а саме:

  • Оздоровчі завдання:

- створення  умов для ефективного оздоровлення дітей влітку шляхом упровадження сучасних здоров'я збережувальних та здоров'я формувальних освітніх технологій.

- дотримання розпорядку дня, врахування чергування фізичних, психічних навантажень та відпочинку, забезпечення максимального перебування дітей на свіжому повітрі, відповідність тривалості сну віку дітей.

- підвищення ефективності освітньо-виховної роботи з питань особистої безпеки та захисту життя дітей.

- забезпечення достатньої рухової активності, насиченої  рухливими, спортивними іграми, екскурсіями, позитивними емоціями.

- проведення  загартувальних процедур, дотримання санітарно-гігієнічних вимог.

- організація збалансованого харчування та раціонального питного режиму.

  • Освітні завдання:

- спрямування освітньо-виховної  роботи в літній період на інтеграцію різних видів діяльності, реалізацію особистісно-орієнтованого підходу до дітей та комплексному вирішенню освітніх завдань визначених Базовим компонентом дошкільної освіти та чинними Програмами.

- розвиток  пізнавальних здібностей дошкільнят через ознайомлення дітей з природою влітку, використовуючи епізодичні та довготривалі спостереження, пошукову,  дослідницько-експериментальну роботу з дошкільниками, засоби художньої літератури.

- збагачення практичного досвіду дітей через залучення до різних видів специфічної дитячої діяльності: ігрової, рухової, пізнавальної, художньої, комунікативно-мовленнєвої, пошуково-дослідницької, трудової тощо.

Організація харчування дітей у  закладі дошкільної освіти здійснюється у відповідності до Закону України «Про дошкільну освіту» (ст. 35. Організація харчування дітей у дошкільному навчальному закладі), чинного Статуту закладу,  «Інструкції з організації харчування дітей у дошкільних навчальних закладах» затвердженої наказом МОіН та МОЗ України від 14.04.2006р № 298/227 та з урахуванням Постанови Кабміну України «Про затвердження норм харчування у навчальних та оздоровчих закладах»  № 1591 від 22.11.2004р.

Протягом року велика увага приділялась процесу організації харчування в дошкільному закладі, а саме:

  • відпрацюванню режиму й графіка харчування дітей;
  • прийому продовольчої продукції гарантованої якості;
  • збереженню та дотриманню термінів реалізації продуктів;
  •  дотриманню технології приготування їжі;
  • складанню перспективного меню;
  • організації збалансованого харчування у відповідності з натуральними та грошовими нормами;

               Відповідальними особами вчасно подавались заявка-замовлення на постачання харчових продуктів і продовольчої сировини в залежності від кількості дітей в дошкільному закладі та затверджених норм харчування.

Стан забезпечення закладу продуктами харчування залежав від рівня і обсягу фінансування на продукти харчування.

Комісією з бракеражу продуктів харчування приймались якісні продукти, випадків завозу продуктів без супроводжуючих документів не зафіксовано.

Продукти харчування упродовж 2020-2021 навчального року постачались:

  • ТзОВ «Радивилівмолоко» - молоко, масло вершкове, сир кисломолочний, сир твердий, сметана.
  • ФОП Хильчук Ю.П. - риба, м'ясні вироби,  цукор, олія, борошно, макарони, паста томатна, какао, чай, сіль, крупи, яйця птиці, соки, фрукти, овочі.
  • ТзОВ «Родина»- хлібобулочні вироби.

Аналіз виконання норм харчування за 2020-2021 навчальний рік показав, що наближено до100% виконані  норми з хліба, м’яса, риби, борошна, масла вершкового, олії, круп, картоплі.   Не в повному обсязі виконано норми з інших продуктів,  зокрема  яєць, овочів, фруктів, соків, молока та молочних продуктів.

Причина такого дисбалансу  у виконанні норм харчування полягає в  недостатньому фінансуванні.

З метою економії бюджетних коштів дошкільний заклад за допомогою батьків заготовив  1260кг  картоплі, цибулі 110кг, моркви 250кг, буряка столового - 450кг,  сухофруктів – 15кг.

Бракераж сирої продукції здійснюється завгоспом із залученням сестри медичної старшої.

Складання меню-розкладу здійснюється сестрою медичною старшою, завгоспом  та  кухарем на підставі двотижневого меню та  підписується керівником закладу. Працівники, які займаються  організацією харчування дітей, вчасно проходять обов'язкові медичні огляди відповідно до чинного законодавства.

Харчоблок забезпечений достатньою кількістю справного технологічного і холодильного обладнання, кухонним та столовим посудом, миючими і дезінфікуючими засобами, інвентарем, санітарним і спеціальним одягом.

Документація щодо організації харчування дітей в дошкільному закладі ведеться сестрою медичною старшою відповідно до Інструкції з організації харчування дітей у дошкільних навчальних закладах (Наказ МОН України та МОЗ України від 17.04.2006р. за № 298/227).

Директором ЗДО здійснюється щоденний контроль за роботою харчоблоку щодо дотримання технології приготування їжі, виходу та якості страв; ведення документації з питань харчування; забезпеченістю обладнанням, посудом, кухонним інвентарем, спецодягом; маркуванням та використанням за призначенням інвентаря та посуду; якістю продуктів харчування при отриманні з бази; ведення документації з питань харчування; забезпеченістю миючими, дезінфікуючими засобами; дотриманням вимог щодо зберігання продуктів харчування; санітарно-гігієнічного стану харчоблоку та допоміжних приміщень; дотриманням строків реалізації продуктів; товарне сусідство  тощо.

Матеріальна база  закладу дошкільної освіти у задовільному стані. ЗДО  забезпечено необхідним обладнанням, меблями та м’яким інвентарем, що знаходиться у задовільному робочому стані.

У закладі створено умови для безпечного проведення освітнього процесу та праці співробітників. Організація роботи з техніки безпеки та охорони праці в дошкільному закладі проводилась на виконання Закону України «Про охорону праці», згідно з «Положенням про організацію роботи з охорони праці учасників навчально-виховного процесу в установах та закладах освіти», які і визначали єдину систему організації роботи з охорони праці в закладі.  На підставі нормативних документів адміністрація закладу планувала роботу щодо роботи з працівниками закладу. Вчасно видавались накази про призначення відповідальних за роботу з охорони праці, роботу з пожежної безпеки, з попередження дитячого травматизму, проводились інструктажі. Необхідна ділова документація велась відповідно до нормативних вимог.

           Заходи, передбачені планом, по збереженню та зміцненню матеріальної бази виконані майже стовідсотково.

           Протягом року педколектив  працював над темою «Формування готовності педагогічних працівників  до  розроблення  власних  новацій, запозичення  та  впровадження   нових   методик, технологій  у  освітній  процес  ЗДО». З цією метою педагоги використовували на заняттях різноманітний наочний матеріал, творчо підходили до проведення занять. В своїй роботі використовували багато дидактичного матеріалу. У навчально-виховному процесі педагогічний колектив використовує такі основні форми організації дітей: спеціально-організована навчальна діяльність (заняття), ігри, самостійна діяльність дітей (художня, рухова, мовленнєва, ігрова, трудова, тощо), індивідуальна робота, спостереження, екскурсії, свята, розваги.

           Педагогічний колектив ЗДО протягом року працював над такими питаннями:

  1. «Фізкультурно-оздоровча робота, шляхи покращення».

           Вся фізкультурно-оздоровча робота в закладі  здійснюється відповідно до Закону України «Про дошкільну освіту», «Про фізичну культуру», «Національної доктрини розвитку освіти», Базовому компоненту дошкільної освіти України, Програми «Українське довкілля»,  інструктивно-методичним листом МОН № 1/ 9-438 від 27.08.2004р. «Про організацію фізкультурно-оздоровчої роботи в дошкільному навчальному закладі».  

           Вихователі чітко усвідомлюють, що фізичний розвиток дошкільнят спрямований, насамперед, на охорону та зміцнення психічного та фізичного здоров’я дітей, підвищення захисних сил організму, виховання стійкого інтересу до рухової активності, звички до здорового способу життя, формування життєво-необхідних рухових умінь, навичок та фізичних якостей (швидкість, спритність, витривалість, гнучкість), формування культури здоров’я. Здоров’я дитини розглядається педагогами як багатоскладова категорія, в яку входить фізична, психічна, духовна і соціальна складові. 

           Створені належні умови для ефективного здійснення фізкультурно-оздоровчої роботи, для формування, збереження та зміцнення здоров’я дітей. Достатньо нестандартного фізкультурного обладнання зроблено руками вихователів та батьків. Все спортивне обладнання має естетичний вигляд та відповідає санітарно – гігієнічним вимогам.

Для занять на свіжому повітрі облаштовано ігровий та спортивний майданчики з необхідною атрибутикою (обручі,  скакалки, стрічки, м’ячі, дуги, торбинки з піском тощо). В групах є достатня кількість методичної літератури з фізичного виховання та оздоровлення дошкільнят. Посібники Е.С.Вільчковського, А.В.Кенемана, Д.В.Хухлаєвої, Т.І.Дмитренко, Т.І.Осокіної, В.Г.Фролова та інших авторів протягом багатьох років допомагають у вирішенні завдань фізичного розвитку    та      оздоровлення     дітей.

 Відповідно вимогам сьогодення  вихователями  створено певну систему роботи з даного питання, яка передбачає наступні аспекти,  а саме: фізичний розвиток, лікувально-профілактична робота, організація режиму дня, організація харчування, валеологічне виховання, екологічне виховання, загартування, робота  з  батьками.

Одним із важливих компонентів у формуванні фізично та інтелектуально досконалої організованої особистості є режим дня. Щоденно повторюючись, він привчає організм дитини до певного ритму, забезпечує зміну діяльності (ігрової, навчальної, трудової), тим самим оберігає її нервову систему від перевтоми. З дотриманням вимог та врахуванням вікових особливостей дітей двічі на день проводяться прогулянки на свіжому повітрі. Грі, як основному виду діяльності, також відведено чимало часу: до сніданку і після нього, у перервах між заняттями, на денній та вечірній прогулянках.  

Вихователями були проведені такі цікаві заняття: «Казка в гості завітала», «В гостях у крокодила», «Математичний зорепад», « Подорож до країни сенсорики»,  розвивальні ігри : «Підбери слово, протилежне за змістом», «Що змінилось, «Подивись – запам’ятай», проводиться індивідуальна робота.         

 Результати аналізу свідчать, що педагоги в роботі з дітьми керуються перспективно-календарним та поточним плануванням,  де належне місце посідає фізкультурно-оздоровча робота. Позитивні наслідки фізкультурно-оздоровчої роботи забезпечуються різноманітністю їх форм.

  1. «Національно-патріотичне виховання дітей дошкільного віку».

            Педагоги будують доброзичливі, теплі, приязні стосунки з дітьми, що базуються на довірі один до одного, взаємоповазі. У своїй роботі вони використовують особистісно-орієнтований підхід до дітей. Вони добре вивчили матеріали «Концепції національно-патріотичного виховання», де чітко окреслено основні засади, цілі, напрямки, зміст, форми та методи патріотичного виховання, які цілеспрямовано та ефективно забезпечують процес розвитку і формування громадянина, тобто особистості, в якій гармонійно поєднується високі моральні чесноти: громадянська зрілість, патріотизм, почуття обов’язку та відповідальності перед суспільством, Батьківщиною.

            Головний принцип роботи вихователів  - виховання добром на духовних та культурних засадах рідного народу.  Вихователі  розуміють, що у формуванні патріотично налаштованої особистості вагомою є роль народних традицій та обрядів: вони привертають увагу дошкільників до цінностей предків, створюють позитивний настрій, розкривають основи правомірної поведінки, навчають проявляти толерантність щодо всього живого. Так в процесі ознайомлення з традиціями і звичаями емоційний досвід дітей збагачується новими враженнями, розширюється коло їхніх знань про довкілля, зокрема про близьких людей та свою малу Батьківщину. Залучення дітей до підготовки і відзначення свят народного календаря пробуджує в них любов до рідної землі, повагу до людей праці, інтерес до історії своєї країни. Виховання любові до Батьківщини, гордості за свою країну поєднується із формуванням доброзичливого ставлення один до одного.

Завдання щодо організації роботи з патріотичного виховання вирішуються комплексно – під час занять з екологічного, пізнавального, художньо-естетичного, мовленнєвого розвитку, трудового виховання. Для реалізації зазначених завдань вихователі використовують широкий спектр засобів освітнього впливу (різні види ігор, художня література, природа, фізичні вправи, образотворче, музичне мистецтво тощо) в процесі провідної (предметної) та інших специфічних для старшого дошкільного віку видів діяльності (емоційне спілкування, ігрова, рухова, пізнавальна, мовленнєва, образотворча, музична діяльність тощо).

 Так, винесено на колективний перегляд заняття «Віночок – народний символ України» вихователь Воробик І.Р, та «Українці ми малельки, Україна – наша ненька» вихователь Онищук В.П., проведено ряд дидактичних ігор «Яка наша Україна», «Яке  наше вбрання», «Зроби слова лагідними». Переглянуті заняття проведені на високому методичному рівні. Структура занять, їх змістове наповнення, використані форми та методи роботи в процесі заняття  повністю відповідали рекомендаціям програми розвитку дітей дошкільного віку «Українське дошкілля» щодо їх організації і проведення.

            Протягом 2020-2021н.р. з педагогами були проведені консультації:

-  сучасні підходи до мовленнєвого розвитку дітей;

-  нетрадиційні форми корекції мовленнєвих порушень;

- формування у дітей дошкільного віку трудових навичок і вмінь.

            Проведено семінар-практикум  «Використання інтерактивних  технологій розвитку мовлення дошкільників».

            Щорічно в ЗДО проводиться Тиждень безпеки з метою вироблення у дітей безпечної поведінки. Згідно з планом роботи вивчалися питання особистої безпеки дитини: «Дитина і вулиця», «Дитина і природа», «Дитина і побут», Дитина серед людей», «Здоров’я дитини». До участі в проведенні Тижня безпеки були запрошені працівники спеціальних служб.

              Сестра медична старша Котелюх О.Б. організовувала практичні заняття з працівниками ЗДО на тему «Перша допомога у надзвичайних ситуаціях», проводила бесіди з батьками: «Харчування дошкільнят у вихідні дні», «Прості правила загартовування в домашніх умовах», з дітьми: «Профілактика гельмінтозів», «Як правильно чистити зуби», «Чисті руки – запорука здоров’я».

              Весь навчально-виховний процес у ЗДО організовується у розвивальному середовищі, яке створили практичними зусиллями педагоги закладу та батьки: групові кімнати з різними ігровими та навчальними зонами, які підпорядковуються інтересам дитини та лініям їх розвитку у різних сферах діяльності. Розвивальне середовище  закладу дошкільної освіти збагачується за рахунок не лише кількісного нагромадження, а й через покращення якісних параметрів: систематичності, гігієнічності, комфортності, функціональної надійності та безпеки, відповідності віковим особливостям дітей. Вихователі дбають про те, щоб діти легко орієнтувались у середовищі, мали вільний доступ до всіх його складових, уміли самостійно діяти в ньому, додержувались  норм і правил перебування в різних осередках.

Традиційними стали проведення свят: «Осінь золота», «Новий рік», «Мамине свято», «До побачення садок дитячий». Не менш цікаво проходять і розваги: «В нас сьогодні іменини», «До Дня Валентина» та «Великодня писанка».

Підводячи підсумок навчально-виховної роботи слід зазначити, що актуальною залишається проблема впровадження в роботу  закладу дошкільної освіти  нових технологій навчання та виховання, потребує поліпшення робота по вивченню кращих здобутків науки і практики.  З цією метою педагогічним працівникам:

  • вивчати передовий педагогічний досвід колег з інших  закладів дошкільної освіти;
  • продумати організацію в групових кімнатах зон та центрів для розвитку дитячої творчості;
  • поповнити демонстраційний та роздатковий матеріал до занять;
  • залучати батьків до вирішення спільних проблем;
  • формувати здоровий спосіб життя.

Плануючи роботу на новий 2021-2022 навчальний рік, вважаємо за доцільне врахувати, що функціонування дошкільної освіти у 2021-2022н.р. регламентується законодавчо-нормативними документами, що визначають мету, завдання, зміст дошкільної освіти і регулюють діяльність дошкільних навчальних закладів, зокрема доцільно керуватися:

  • Конституцією України, Законами України «Про освіту», «Про дошкільну освіту», «Про охорону дитинства»
  • Базовим компонентом дошкільної освіти – Державним стандартом дошкільної освіти (схвалено на колегії Міністерства від 4 травня 2012 року, протокол № 5/2-2);
  • Указом Президента України «Про стратегію національно-патріотичного  виховання  дітей та молоді на 2016–2020роки»  від 13.10.2015 № 580/2015;
  • Концепцією  національно-патріотичного виховання дітей та молоді (затв. наказом МОН від 16.06.2015 № 641)
  • Положенням про дошкільний навчальний заклад (затв. постановою КМУ від 20.03.2003 № 305)
  • Санітарним регламентом для дошкільних навчальних закладів (затв. наказом МОЗ від 24.03.2016 № 234) та ін.

          Зміст освітньої роботи в 2020/2021 навчальному році має відповідати основним концептуальним положенням Базового компонента дошкільної освіти, яким визначено вимоги до рівня освіченості, розвиненості й вихованості дитини 6 (7) років перед її вступом до школи. Базовий компонент передбачає оволодіння змістом дошкільної освіти впродовж усього періоду дошкільного дитинства і визнає цінність кожного вікового етапу для особистісного розвитку за умови повної реалізації дитиною своїх потенційних можливостей.

Реалізація Базового компонента  дошкільної освіти повинна забезпечуватися освітніми програмами та навчально-методичною літературою, що затверджені або рекомендовані Міністерством освіти і науки України або схвалені для використання в  закладах дошкільної освіти  комісією з дошкільної педагогіки та психології Науково-методичної ради з питань освіти МОН України.

У 2021/2022 навчальному році заклад працюватиме за програмою:

- «Українське дошкілля», програмою розвитку дитини дошкільного віку (авт. кол.: Білан О. І., Возна Л. М., Максименко О. Л. та ін.);

               Виходячи з аналізу освітньої і методичної роботи за 2020-2021 навчальний рік, враховуючи досягнення і перспективи розвитку, діагностичне анкетування педагогів, нормативно-правові акти МОН України, методичні рекомендації ОІППО, відділу освіти  Малинської сільської ради та з метою усунення недоліків і забезпечення більш високої якості дошкільної освіти, ефективного педагогічного впливу на розвиток особистості дитини, педагогічний колектив  разом з батьками та громадськістю  заклад дошкільної освіти організує роботу у відповідності до домінуючих напрямків роботи з педагогами за єдиною районною науково-методичною проблемою «Формування готовності педагогічних працівників  до  розроблення  власних  новацій, запозичення  та  впровадження   нових   методик, технологій  у  освітній  процес  ЗДО»  та визначає пріоритетні напрями на 2021-2022 навчальний рік з урахуванням актуальної суспільно-політичної, соціально-економічної, екологічної ситуації в країні на основі Базового компонента дошкільної освіти:

  •  створення належних умов для отримання дітьми дошкільної освіти;
  •  національно-патріотичне виховання;
  •  формування здорового способу життя;
  •  соціально-моральний розвиток дітей;
  •  реалізація принципів демократизації, гуманізації та індивідуалізації,  інтегративності педагогічного процесу в  закладі дошкільної освіти.

 

Логін: *

Пароль: *